Piesza Pielgrzymka Głogowska

Informacje

Ekwipunek pielgrzyma

Piesza Pielgrzymka Głogowska jest jedną z lepiej zorganizowanych grup wędrujących na Jasną Górę. W związku z tym pielgrzymi nie noszą ze sobą garnków, kociołków, misek i namiotów. Uczestnicy muszą jednak mieć własny śpiwór, młodzież również karimatę, gdyż czasem zdarza się nocleg w szkole, w sali sportowej lub wiejskiej. Najczęściej jednak na noclegi jesteśmy zapraszani prze mieszkańców danej miejscowości.

Oczywiście warto mieć własny kubek oraz łyżkę i scyzoryk. Te atrybuty przydadzą się podczas posiłków. Pielgrzymi mają zapewnione pełne wyżywienie: śniadanie złożone z pieczywa, konserwy, dżemu itp. kawy lub herbaty; obiad to smaczna zupa, codziennie inna, często na podwieczorek można liczyć na jabłko, a kolacja przypomina śniadanie.

Podczas codziennego marszu ważne jest odpowiednie obuwie, czyli takie które nie spowoduje obtarć i odcisków. Wielu z nas preferuje obuwie sportowe, inni trekingowe, a jeszcze inni sandały. Ważne aby buty były sprawdzone, nie do pomyślenia jest zakup butów dzień przed wyjściem na trasę. Z racji długiego dystansu jedna para butów może nie wystarczyć, a zakup podczas pielgrzymki jest kłopotliwy, więc warto zabrać przynajmniej 2 pary.

Co jeszcze zapakować? Nakrycie głowy, dużo wygodnych koszulek, spodnie długie oraz krótkie, cieplejszą bluzę na wieczór, oraz kosmetyczkę. Kosmetyczka pielgrzyma nie zawiera szminek, cieni do powiek… w kosmetyczce – naszej podręcznej apteczce, muszą się znaleźć krem przeciwsłoneczny z dużym filtrem, bandaże w tym co najmniej dwa elastyczne, plastry na odciski, wszystkie przyjmowane przez nas leki, puder przeciw zatarciom.

Jeśli wiemy już co zabrać, warto zwrócić uwagę na to jak to zapakować. Organizatorzy zapewniają transport bagażu pomiędzy noclegami. Oznacza to, że bagaże jadą na aucie ciężarowym z miejsca do którego doszliśmy wieczorem i z miejsca porannego wymarszu. Podczas odpoczynków nie ma dostępu do bagażu głównego. Droga z tzw „Bazy” na nasz indywidualny nocleg jest w naszym zakresie. W związku z tym musimy być w stanie samodzielnie bagaż przetransportować te kilkaset metrów a czasem nawet kilometr. Większość z nas wybiera turystyczne plecaki, choć w ostatnich latach torby na kółkach również są popularne. Rzeczy do których chcemy mieć dostęp podczas dnia, czyli zapasowe skarpetki, płaszcz przeciwdeszczowy, kubek na obiad, dokumenty, napój, zabieramy do małego plecaka, który mamy cały dzień przy sobie. W plecaku muszą znaleźć się także śpiewnik i różaniec.

Podczas pakowania pamiętajmy, że jest lato, ale nie jedziemy na wczasy, szczególnie dotyczy to młodzieży, na pielgrzymce obowiązuje skromny strój. Zasłonięte ramiona oraz sukienki przykrywające kolana to podstawowa zasada ubioru pielgrzyma.